Kätlin Kaldmaa, Anni Kalm “Ilmast ilma 1”

36. Mitteilukirjanduslik raamat – 5. klassi kirjanduse õpik

“Ilmast ilma 1”
Kätlin Kaldmaa, Anni Kalm
192 lk
Kirjastus Koolibri 2015

ilmastilma

Ma ei ole oma elu jooksul mitte ühtegi õpikut sellisel moel lugenud… lugesin vist sõna otses mõttes iga viimase kui sõna sellest õpikust läbi. Ja kui keegi kahtleb, et ühte õpikut on võimalik lugeda nagu ilukirjandusteost, siis seda tegelikult ka on saab nii lugeda.

Õpiku autorid Anni Kalm (kirjanduse õpetaja) ja Kätlin Kaldmaa (kirjanik) on minu arvates koostöös väga hea asjaga hakkama saanud. Oleks kõik õpikud nii haaravad ja põnevad 😉 Kuna juba esimeste lehekülgedega tekitatakse õpilastes väga suur põnevus, siis mina ei andnudki õpilastele õpikut koju kaasa (katkendid on sellised, et jõuame tunnis lugeda) – et nad õpikut ette ära ei loeks. Nii säilis põnevus kuni õppeaasta lõpuni, kõigiks 70 tunniks. Tegelikult muidugi järgmiseks aastaks ka, sest 6. klassis jätkub õpiku teine osa “Ilmast ilma 2”, kus samad tegelased – Lohe ja Betti – jätkavad teekonda Hiiumaale vanaema juurde. Ka õpikud säilisid paremini, sest mõni seltsimees kannab kogu oma elu seljas nagu tigu ning õpik on poolpehmete kaantega. Kiletasin küll koolis nad ära, aga ega see üksi ei päästa!

Õpik on üles ehitatud nagu põnev juturaamat. Kohe alguses alustavad Lohe ja Betti teekonda Hiiumaale vanaema juurde, kui kusagil vahepeal juhtub lennukiga midagi ja nad peavad langevarjudega lennukist välja hüppama. Viimased juhtnöörid stjuardessilt ja vups, lennukist väljas nad ongi. Maandudes õige seiklus alles algab, sest ega siis kohe ei jõuta Hiiumaale (ette rutates võib öelda, et esimese osa lõpuks nad sinna veel ei jõua), vaid esimesena tuleb Looduse Roheline Maa, siis Tema Täiuslikkuse Vürstiriik, Pahupidimaa, Muinasjutumaa, Täiesti Tavaline Maailm, Kahe Draakoni Maa, Türanniamaa ning viimaks Mängude Maa.

Läbi kõigi maade üritavad lapsed järele jõuda nende reisisaatjale, kes jätab neile huulepulgaga puule nooli, salakirja või muu juhise, kuidas jõuda sihtpunkti. Viimaks peavad lapsed ikkagi ilma reisisaatjata põgenema ning õpiku lõpuks tõusevad õhupalliga taeva poole, et uues õpikus jõuda Lindpriide Maale. Igal maal saavad lapsed tuttavaks uute tegelastega, kes jutustavad neile lugusid (katkendeid kirjandusteostest). Näiteks Türanniamaal satuvad inimröövi tulemusena lapsed Türannimaa vanglasse ja tutuvuvad sibulapoiss Cipollinoga, kes räägib neile selle maa elukorraldusest ning jutustab hiljuti toimunud kohtuistungist, kus krahvinnad Kirsid tahtsid sisse seada halva ilma maksu. Õpilaste ülesanne on töövihikus kirjutada kõne külaelanike kaitseks kasutada etteantud lausete algusi, et kõne ikka kõne moodi oleks. Katkendid, autorite tutuvustused ja vahetekstid on hästi eristatavad, ülesanded mitmekesised ja põnevad.

Olen õpikust vaimustuses ja õpilased olid ka. Kevadel kostus ainult nurinat, et miks 3 kuud ootama peab, kuni raamatuga edasi minna saame 😉

Fotod pärit: Koolibri, Eesti Päevalehe ja Rocca al Mare Kooli kodulehelt

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s