Adler Olsen “Patsiendikaart nr 64”

31. Raamat, mille kaanepildil on eemalduv inimene või
26. Õudukas, sünge sisuga raamat

“Patsiendikaart nr 64”
Adler Olsen
Tõlkija Tiina Toomet
407 lk
Kirjastus Pegasus

patsiendikaartnr64

Selle raamatu lugemisega oli mul tükk tegemist, kuid alles jäänud teemade alla ta kuhugi paigutuda ei tahtnud ja kuna loobuda sellest raamatust ka ei taha, siis praegu on sõelal 2 valikut. Eks hiljem otsustan, kumma valin.  Kaldun sünge sisuga raamatu poole.

Eemale vaatav, seljaga lugeja poole on kaanel tütarlaps (teema 31). Taustal trellitatud aken ja läbi selle paistab meri. Minu jaoks oli seekord ka raamat õudsalt sünge (teema 26). Lausa nii sünge, et jätsin vahepeal raamatu kuuks ajaks pooleli. Polnud kindel, kas üldse lõpuni lugeda suudan. Igav ei olnud, aga selle raamatu sisu hakkas kõvasti häirima. Lugesin vahele kergemaid krimkasid jm. Nüüd võtsin ette, et proovin veelkord, annan raamatule uue võimaluse.

Eesti keeles ilmunud Q-osakonna 4. osa, minul on 3. osa lugemata. Juba “Faasanijaht” oli selline, et tükk aega ei tahtnud samalt autorilt ühtki raamatut lugeda. Seekord sama tunnet ei jäänud, prooviks ikka “Pudeliposti” ka ära lugeda, kuid kriipiv, häiriv, mõtlemisainet pakkuv oli raamat küll. Miks sünge ja õudne? Kõik see elu hammasrataste vahele jäänud, ükskõik kas meelega prostituut või kogemata vales kohas olnud naiste sundravi, steriliseerimine, kinnises asutuses vastu tahtmist hoidmine. Tingimused sellistes asutustes, personali käitumine, pidev alandamine, lootusetus… Uhh…

Osakond Q, Carl Morck, abilised Assad ja Rose satuvad suure juhtumi peale. Aastal 1987 kadusid salapärastel asjaoludel mitu inimest. Surnukehi pole leitud. Need, kellel on omaksed jäid teadmatusse. Osakond Q asub asja uurima ja leiab palju tõsisema probleemi, kui paar salapäraselt kadunud inimest. Loomulikult muutub olukord mõlema mehe jaoks eluohtlikuks.

Mis saab, kui inimene võtab elu üle otsustamise enda kätesse? Kui kaugele võib minna teisi inimese elu üle otsustamisega? Kellel on selleks õigus? Mis saab, kui üks inimene määrab, kes on väärt saama lapsi ja kes mitte? Kes ütleb, kes elab, kes sureb, kes on täisväärtuslik inimene ja kes mitte? Kui sul pole enam maailmas kedagi jäänud ja sa kohtus oma advokaadi peale ka loota ei saa, siis kellele veel? Kas leidub ilmas veel häid inimesi? Mis siis, kui sinu kättemaks saab kätte hoopis sinu? Kes päästab päästjaid? Kes otsib otsijaid?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s