“Lugusid Islandi võlurist Saemundur Targast”

42. Mõne rahva müüdid või muistendid

“Lugusid Islandi võlurist Saemundur Targast”
Islandi pärimusjutud
Ümber jutustanud Kätlin Kaldmaa
4 juttu, 3 lk
Kirjastus Koolibri, 5. klassi kirjanduse õpikus “Ilmast Ilma 1”

islandi

Olen juba eelnevalt kiitnud, kui hea on 5. klassi kirjandusõpik “Ilmast ilma”. Islandi jutud Saemundur Targast on sellel õpikus Kahe Draakoni Maa osa. Lohe ja Betti on just jõudnud võlurite saarestiku teisele saarele, kuhu meegi ise minna ei saa. Sinna satub ainult siis, kui sinna kutsutakse. Tuuleiil võttiski lapsed võlurite peasaarelt kaasa ja viis nad ühe maailma vanima võluri ette, kes jutustas lastele lugusid ühest oma sõbrast, keda kaaskondsed suures aus pidasid.

Esimene lugu räägib Saemundur Targa õppimisest Mustas koolis ja sellest, kuidas ta koolipidajat ninapidi vedas ja koolist pääses. Ega see koolipidaja keegi muu küll olnud, kui Saatan ise. Teine lugu jutustab uue kodu saamisest. Taas tuleb Saatan mängu ja taas pääseb Saemundur tänu oma tarkusele. Kolmas lugu räägib tekkeloo Hekla tulemäest, kus on tegelased Saemundur ja Saksoonia nõid ning neljanads loos on tegemist taas kaval Saatanaga, kes ennast võõraks meheks maskeerinud ja lubab Oddi mõisa kangakudujale, et too saab igal õhtul kooki ja võid, kui ta Saemunduri eest enam kunagi ei palveta.

Kõigis lugudes on natuke tuttavat tunnet. Meil on Kaval Ants ja Vanapagan, Islandil on Samundur Tark ja Saatan ise.

Pilt pärit aadressilt: http://log.arnisvanur.is/post/128580303532/s%C3%A6mundur-the-wise-with-his-psalter-behind-you-see

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s