Terry Pratchett “Tillud Vabamehed”

10. Raamat, mida kunagi ammu lugesid ja mis jättis sulle tol hetkel nii vägeva mulje, et mäletad seda emotsiooni tänaseni

“Tillud Vabamehed”
Terry Pratchett
Illustratsioonid Paul Kidby
tõlkija Kaaren Kaer
291 lk
Kirjastus Varrak

6. klassi kirjanduse tunnis oli meil enne jõule tutvumiseks katkend Pratchetti raamatust “Kübaratäis taevast”. See tõi meelde mälestused esimeseset kohtumisest piktside ja Tiffanyga. Kodus võtsimegi uueks unejuturaamatuks “Tillud Vabamehed”. Tänaseks on see loetud ja eile alustasime “Kübaratäis taevast” lugemist.

pratchett

Kirevise piralt! Oli alles Pratchettil fantaasia. Kogu kettamaailma sari on uskumatu lugemine, mille sees on veel omaette väikesed sarjad. “Tillud Vabamehed” on esimene osa nõidade sarjast. Samasse sarja kuuluvad “Kübaratäis taevast”, “Talvesepp”, “Ma kannan keskööd” ja “Karjasekroon”. Mitte midagi ei juhtu, kui eelnevalt pole loetud ühtegi Kettamaailma lugu. Raamat on täiesti iseseivalt loetav ühe jutuna.

Meie poega ajab hirmsasti naerma Nac Mac Feegle´ite kõnepruuk, mis on Šoti aktsendiga. “Kirevise piralt” on ainult üks näide: tirts, mood, jublak, varvasjalg, munid, jeh, vaisest, nuid, imand. Kusjuures ükski nendest sõnadest ei ole solvav ega ebasünnis.

Esimeses raamatus saame tuttavaks Tiffany, Nac Mac Feegle´ite, emand Weatherwaxi, Nanny Oggi ja teiste tegelastega. Tiffany maailm on ohus. Peale Tiffany vanaema surma ja tillude vabameeste kelda nõrgenemist pole enam kedagi Kriidimaal, kes valvaks piire, piire maailmade vahel. Juba ilmuvad välja Jenny Rohehammas, peata ratsanik, sünkhagijad. Gannagi pole kaugel (Nac Mac Feegle´id nimetavad nii Kuningannat). Lisaks kõigele varastatakse ära Tiffany vend Wentforth. Tiffany jõuab saada kogu oma suurusest sõltumata tillude vabameeste keldaks, valida endale tulevane mees Nac Mac Feegle´ite seast, määrata pulmapäev, hoiduda abiellumast, teha suurepärast juustu, võidelda Gannaga, päästa paruni poeg Roland, selgelda muinasjuttude maailmas, Lõbusa Merekaru tubaka paki sildi pildis ja veel palju muud.

Mälestused vanaema Aching´ist aitavad Tiffanyl teha õigeid valikuid, öelda õigel hetkel õigeid asju, käia vanaema jälgedes. Tiffany otsib nõiakooli ja lõpuks leiab selle hoopis ootamatust kohast. Võlujõud on selles raamatus midagi, mis on olemas, kuid mida peab oskama näha.

“Hästi öeldud,” sõnas emand Weatherwax. “Sa oled terane. Ent ka võlujõud on siiski olemas. Küll sa selle selgeks õpid. See ei nõua eriti palju oidu, muidu ei suudaks võlurid seda ealeski.”

Tohutult kahju on, et Pratchetti Kettamaailma lugusid tema sulest juurde ei tule…

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s