Patrick Ness “Kui koletis kutsub”

Patrick Ness “Kui koletis kutsub”
Tõlkija: Triinu Lepp
215 lk
Kirjastus Helios
Illustreerinud: Jim Kay

“Lood on metsikud olendid.”

Raamat põhineb Siobhan Dowd´i ideel, mida ta kahjuks kunagi raamatuks kirjutada ei jõudnud.

Nii paljude mõjukate ja vähem mõjuvõimsate inimeste hinnangutest on raamatu kaane siseküljele võetud lauseid selle raamatu kohta, et endal jääb sõnu väheks.

Kirjanik ja esseist Peeter Helme on filmikaane siseküljel kirjutanud
“Patrick Nessi “Kui koletis kutsub” on tõeliselt äge lugemine. Liigutav, nutikas, poeetiline ja sama hästi eluline. Loetagu.”
Minu meelest on see lugu lugudest. Lugu sellest, kuidas lugudel on mõjuvõimu ja sellest, et lugusid ei tohiks kunagi alahinnata. Lugu sellest, et lein on väga isiklik ja mõnikord algab see enne, kui kallist inimest enam ei ole. Lugu nähtamatusest ja nähtamatutest. Lugu paratamatustest ja sellest, et lahti lasta on raske. Samas on see lugu tugevusest ja lootusest.

koletis-kutsub-5

Lisatud pildil on parempoolne raamatu päris kaas. Vasakpoolne on nn filmi kujundusega kaas, mis on ümber raamatu. Esialgu otsisin paanikas, et tahaks ikka seda must-valget raamatut. Enda meelest e-poest leidsingi. Ostsin ära ja kui pakk koju jõudis, siis oli ikka värviline. Pettumus kadus kohe, kui raamatu lahti tegin 😀

Kui esimest korda raamatust kuulsin ja kaanepilti nägin, siis arvasin, et raamat jääb minust lugemata, sest olen väga suur “jänes”. Igasugususeid õuduslugusid kardan ja väldin. Eelmise aasta lõpupoole nägin kinos käies nägin filmi treilerit. See jättis mulle väga helge ja lootusrikka meeleolu. Laenasin raamatu. Lugesin vaikides, pisaratega ning mõnuga. Kui olin raamatu lõpetanud, alustasin kohe algusest peale uuesti.  Sellist asja on minuga juhtunud ainult korra elus. Eelmisel korral oli just eesti keeles ilmunud esimene Harry Potteri raamat.

Raamat jättis sellise tohutu mulje, et ei oska seda kuidagi sõnadesse panna. Tuttavad on filmi ka juba vaadanud ja ütelnud, et pidi veel parem olema, kui raamat. Enne ei tea, kui film vaadatud, kuid arvan, et minu jaoks on ikka raamat võimsam. Kõik need lõputud võimalused ette kujutada, “oma filmi” vaadata lugemise ajal, need ei kattu tavaliselt kellegi teise ettekujutusega raamatust. Eks näis…

Pilte filmist:

Raamatu illustratsioonid sobivad 100% sellesse raamatusse. Leidsin, et inglise keeles on välja antud ka illustreerimata versioon, aga minu jaoks on illustratsioonid peaaegu sama mõjusad, kui jutt. Oleks huvitav teada, kuidas kunstnikul need illustratsioonid valmisid. Leidsin esialgsed joonistused, kuid tundub, et neid töötleb ta veel ka arvutis.

Väga võimas!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s